Thursday, November 13, 2014

Czynniki ryzyka dla późnej ciąży, po czterdziestce




Trudna sytuacja ekonomiczna w Polsce, oraz zmiana nastawienia kobiet do roli, jaką mają pełnić w życiu, spowodowała spore zamieszanie jeśli chodzi o rozrodczość i zachodzenie w pierwszą ciążę.  Spory udział w tym ma oczywiście możliwość korzystania z tabletek antykoncepcyjnych i z ich pomocą odkładanie decyzji o posiadaniu dziecka w odległą przyszłość.

  oczywiście kobiety gorzej wykształcone, które idą na tak zwany żywioł i tuż po rozpoczęciu współżycia fundują sobie (często niechcący) zajście w ciążę, ale te bardziej myślące, wolą najpierw zdobyć wykształcenie i pewną niezależność materialną, a potem dopiero decydować się na dziecko.
Tyle, że często zdarza się, że te bardziej uświadomione,  kiedy zaczynają piąć się po stopniach kariery, ciągle nie są gotowe na posiadanie dziecka. Jakby na to nie patrzeć, urodzenie i wychowanie dziecka sprawia, że kobieta na dobrych kilka lat wypada z rynku pracy, co w dobie bezrobocia jest już pewnym ryzykiem. A nie każdą rodzinę stać na zatrudnienie niani. Również babcie oraz mniej chętnie zajmują się wychowywaniem wnuków. I tak,  w efekcie końcowym, wiekiem  zajścia w ciążę (szczególnie pierwszą) jest często nawet czterdziestka.

Oczywiście przy obecnym poziomie medycyny, oraz dbaniu kobiet o sprawność fizyczną, tak późne ciąże kończą się często szczęśliwym porodem  i wychowaniem udanego dzidziusia w dobrych warunkach materialnych.  Nie można jednak wykluczyć różnych czynników ryzyka, które wynikają z późnego wieku przyszłej matki. Są wśród nich następujące:

  • Zwiększone prawdopodobieństwo wad genetycznych u dziecka, w tym zespołu Downa
  • Większe zagrożenie poronieniem (40 % dla 40-latek, 50% dla 45-latek)
  • Cukrzyca ciążowa lub zatrucie ciążowe
  • Większe obciążenie organizmu ciążą
  • Problemy z porodem siłami natury

No comments:

Post a Comment