Friday, February 13, 2015

Czynniki znacznie obniżające płodność mężczyzny


Szczęśliwie minęły czasy, kiedy za wszelkie problemy związane z poczęciem dziecka w ogóle lub z niemożnością urodzenia syna, obwiniano jedynie kobiety. Niektóre z nich mogły z tego powodu nawet stracić głowę, jak choćby Anna Boleyn, druga żona Henryka VIII, a matka przyszłej królowej Elżbiety I. Oczywiście oficjalnie znaleziono na nią innego „haka”, czyli oskarżono ją o zdradę małżeńską.

Niemniej dziś już wiadomo, że z płodności mężczyzny wynika  50% szans na poczęcie dziecka, a za spłodzenie syna odpowiada wyłącznie męski chromosom Y znajdujący się w części plemników (część plemników posiada chromosom X potrzebny do poczęcia dziewczynki).
Płodność mężczyzny zależy od bardzo wielu czynników, zarówno tych, które by można nazwać „mechanicznymi” jak i hormonalnych i ogólnoustrojowych.  Jeśli z pewnych przyczyn (wrodzonych bądź spowodowanych uszkodzeniem, np. w wypadku czy po radioterapii), mężczyzna nie ma jąder lub nie wytwarzają one odpowiednio silnych plemników, to szanse na zapłodnienie raczej nie istnieją.

Kolejny etap to możliwość „przetransportowania”  plemników na zewnątrz: potrzebne są do tego drożne nasieniowody, którą to drożność mogą upośledzić np. infekcje lub przebyte stany zapalne. Prawidłowo też muszą działać pęcherzyki nasienne.
Inne zaburzenia, np. problemy ze wzwodem, czy żylaki powrózka nasiennego mogą utrudniać „dostarczenie” plemników do jajeczka kobiety.
Do innych przyczyn obniżających płodność mężczyzny należy zaliczyć przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Wrodzone to nadmiar androgenów przy przeroście nadnerczy czy nadmiar estrogenów bądź prolaktyny.  Zaburzenia te mogą też być wywołane również chorobami tarczycy lub poprzez stosowanie bez kontroli lekarza sterydów anabolicznych zwiększających masę mięśni (np. w kulturystyce). Czyli – panie – uważajcie na „mięśniaków”.

Jak już powiedziano wcześniej, spore znaczenie w zapłodnieniu ma jakość plemników: ich ilość i ruchliwość.  Zbyt częste współżycie obniża liczbę plemników w spermie. Na ich niską jakość wpływa też nadużywanie alkoholu, nadmiar stresu lub zażywanie niektórych leków, np. na nadciśnienie. Negatywny wpływ na płodność mężczyzn mają też takie choroby jak cukrzyca, marskość wątroby lub choroby nerek. Szkodliwe może być też przegrzewanie jąder.

No comments:

Post a Comment